Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2022

20221103
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

„…für die bevorstehende Sammlung zu benutzen.“

Data: 03.11.2022 - 05.11.2022
Miejsce: Collegium Maius, sala im. M. Bobrzyńskiego

„…für die bevorstehende Sammlung zu benutzen.“ Ästhetische, literaturarchivalische und literaturhistorische Perspektiven auf Dokumente von Schriftstellerinnen in der Sammlung Varnhagen.
Data: 3-5 listopada 2022
Miejsce: Collegium Maius, sala im. M. Bobrzyńskiego

Rękopisy pisarek stanowią znaczną część kolekcji Varnhagena, przechowywanego w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie monumentalnego zbioru listów, rękopisów utworów, pamiętników, notatek, druków etc., które w imponujący sposób odzwierciedlają życie literackie, kulturalne i polityczne Europy od końca XVIII do połowy XIX wieku. Kolekcja zawiera dokumenty setek kobiet z niemieckojęzycznego obszaru kulturowego, które nie tylko miały istotny wkład w kulturę niemiecką i niemiecko-francuskie relacje kulturowe, ale poprzez swoje dalekosiężne kontakty i sieci powiązań wpływały także na inne kraje i kręgi kulturowe, w tym Polskę, Czechy i USA.

Obok znanych nazwisk, takich jak Bettina von Arnim, Sophie Mereau-Brentano czy Rahel Levin Varnhagen, znajdują się tu dokumenty pisarek, które w dużej mierze zostały zapomniane i nie weszły do kanonu literackiego, choć w swoich czasach odgrywały niemałą rolę w życiu literackim. Należy wymienić m.in. Charlotte von Ahlefeld, Helminę von Chézy, Amalię von Helvig, Amalię Schoppe, Fanny Tarnow, Karoline von Woltmann, Caroline de la Motte Fouqué, Amalię von Voigt. Wyróżniały się one szerokim i różnorodnym oddziaływaniem na polu literackim - jako pisarki, tłumaczki, dziennikarki, pedagożki, obrończynie praw kobiet, etc. – a także jako pośredniczki między kulturami i literaturami.

Na konferencji, organizowanej w ramach finansowanego przez DFG/NCN projektu „Pisarki z kolekcji Varnhagena – listy, dzieła, relacje”, dokumenty piszących kobiet pochodzące z pierwszej połowy XIX w. będą rozpatrywane na tle sieci relacji epistolarnych, kulturowych, naukowych i społecznych, a także w kontekście całej kolekcji Varnhagena i jej powiązań z innymi ówczesnymi kolekcjami.
Pliki do pobrania
pdf
Program konferencji